18 Mayıs 2016 Çarşamba

Nefes Nefese - Ayşe Kulin

      Facebookta bir arkadaşım vasıtasıyla küçük bir etkinliğe katılmıştım. Kısaca hiç tanımadığın birine kitap yollayacaktın ve başkalarıda sana yollayabilirdi. Hiç beklemediğim anda tâ Münih'ten bir kargo geldi. Çok güzel bir mektup ile Nefes Nefese kitabı vardı içerisinde. Nasıl bir duyguydu anlatamam. Neyse gelelim yorumuma.
      Ayşe Kulin : Edebiyat bölümü mezunu olan yazar, yıllarca yazdığı biyografik eserleri ve romanlarıyla adından çok söz ettirmiştir. Yazarlığın yanı sıra çeşitli dergilerde ve gazetelerde editör ve muhabir olarak çalışmış ayrıca televizyonlarda sahne yapımcısı, senarist ve sanat yönetmeni olarakta görev almış.

     Nefes Nefese : Almanya Nazilerinin Fransa'yı işgali sırasında orada bulunan Türk diplomatlarının Yahudi vatandaşlarına yaptıkları yardımları anlatıyor. Bu sırada Fransada bulunan Selva ile ailesinin yaşamı anlatılıyor. Gerçek bir hikayeden esinlenilmiş. 


     Bence kitap: Güzeldi. Ayşe Kulin son zamanlarda severek okuduğum yazarlardan oldu. Anlatımı , konusu çok güzeldi. Nazi Almanyası hikayeleri, belgeselleri vs. çok ilgimi çekiyor. Bu yüzden severek okudum. Sadece belki kitapta o dönemin Fransa'sından biraz daha gerçek bilgiler verilebilirmiş.

1 yorum:

  1. Ayşe Kulin mi yoksa İpek Ongun mu diye sormak lazım ayşe kulin çok daha özgür ve değişken ama ipek ongun mesela yaş 17 kesin okunmalı...

    YanıtlaSil