11 Mayıs 2016 Çarşamba

Karanlığın Sol Eli - Ursula K. Le Guin

      Bilimkurgu izlemeyi seven, okumayı çok tercih etmeyen biriyimdir. Ancak bu yayınevinin kapaklarına bayıldığım için, ayrıca yazarı ve bu kitabı çok duyduğum için 'Karanlığın Sol Eli' kitabını okumak istedim.

     
        Ursula K. Le Guin : 1929 doğumlu Amerikalı yazar, bilim kurgu ve fantastik kurgu dalında önde gelen yazarlardan kabul edilmektedir. Yazar Hugo ve Nebula başta olmak üzere bir çok ödülün sahibi. İlk öyküsünü dokuz yaşında yazmış olması hayatındaki en ilginç olaylardan bir tanesi bana göre. 

      Karanlığın Sol Eli : Olaylar çok farklı bir gezegende geçiyor. Öyle ki bu gezegende cinsiyet ayrımı yok. Zaman zaman hormonal durumlarına göre bazen kadın bazen erkek olabiliyorlar. Kadın halinde çocuk sahibi olabiliyorlar. Bu durum cinsiyete dayalı ayrımcılığı tamamen ortadan kaldırmış gözüküyor.

    Birgün başka bir gezegenden bir elçi geliyor ve oradaki topluluklara bir gezegenler birliğinden bahsediyor ve onları da bu birliğe davet ediyor. Böyle bir birliğin içinde bulunma fikrine hiç sıcak bakmıyorlar. Başka gezegenden canlıları ( üstelik uçmayı akıl edecek kadar onlardan daha zeki canlıları) gezegenlerine sokma fikrine pek sıcak bakmıyorlar.

   Görevi bitmeden gezegenden ayrılamayacak olan elçi onları ikna edene kadar onların içine karşıyor. Başlangıçta hayatının her döneminde eril olan bu varlık gariplerine gitse de yavaş yavaş alışıyorlar. Ancak birgün işler değişiyor ve elçi kendini bir kapta buluyor. Asıl olaylar o zaman başlıyor.

      Bence kitap: GüzeldiFikir güzeldi, anlatım güzeldi, karakterler güzeldi. En başta gerçekten yazarın hayal dünyası çok güzeldi. Öyle ki yazar sıfırdan bir gezegen yaratıyor. Yeni bir dil, yeni varlıklar, yeni isimler, yeni kültürler, yeni yaşayışlar... Bu tür kitaplar bence edebiyatın asıl gücünü ortaya koyuyor. İnsana, yaratıcı olma gücünü veriyor. Başlarda herşeyi sıfırdan öğrenmek çok zor geldi. Bütün isimler, ülkeler birbirine girdi. Ama asıl konuya odaklandığında çok güzel bir hikaye ortaya çıkıyor.

     Alıntılar:

      "Karhide 'de bu çiftliklerden var mı?"
      - "Karhide'de mi? " dedim. "Hayır."
      - Sinirli sinirli alnını sıvazladı. "Mişnori'de de Orgoreyn'de böyle yerler olmadığını söylüyorlardır heralde."
     - "Tam aksi. Bunlarla övünürler, sapkınların rehabilite edildiği ve yok olmaya yüz tutmuş kabile gruplarının yerleştirildiği Gönüllü Çiftlikler'in resimlerini bantlarını gösterirler herkese. Mişnori'nin hemen dışındaki Birinci Bölge Gönüllü Çiftliği'ni gezdirirler, her bakımdan iyi bir gösteri yeridir. Karhide' de çiftlikler olduğunu düşünüyorsanız Bay Ai, bizi cidden fazla önemsiyorsunuz. Bizler gelişmiş bir halk değiliz."
  

   

2 yorum:

 1. Hmmmm Yer Deniz Üçlemelerinden bildiğim bir yazar ... Ama sanırım başka kitabını okumamıştım ...
  Anlatımınız ile merak ettim .
  Emeğinize sağlık
  Keyifli akşamlar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim :) Ben de diğer kitaplarını merak ettim doğrusu :)

   Sil