21 Ocak 2016 Perşembe

Yeraltından Notlar - Fyodor Mihayloviç Dostoyevski

      Merhabalar, 

      Uzun zamandır yazmaya uğraşıyorum. Ancak bir türlü elim gitmedi. Ama bir an önce yazmam gerektiğine karar verdim burdayım. Dostoyevski benim sevdiğim yazarlardan bir tanesi. Hemen kitaba gelelim.      Yazar: 11 Kasım 1821 'de Moskova'da doğmuş. Çocukluğu maalesef sarhoş bir baba ve hasta bir anne arasında geçmiş. Sinirli ve aşırı duyarlı bir yapıya sahip olduğu için arkadaşları ona "Ateş Fedya" derlermiş. Annesinin ölümünün üzerine babasının da ölmesiyle depresyona girmiş. Sara nöbetleri geçirmeye başlamış.  9 Şubat 1881 de hayatını kaybetmiştir. Hayatı boyunca yazdığı kitapların çoğu dünya klasikleri arasına girmiştir.

     Kitap: Öncelikle kendinden, bundan dolayı da herkesten nefret eden bir adamın duygularının dışa vurumunu anlatmaktadır. Duygu geçişleri çok fazladır. Romanın ana karakteri, kendi iç dünyasını ve yaşadıklarını, yaşadıklarının kendinde hissettirdiklerini kaleme alan bir yazar. Kendi duygularını içtenlikle, yer yer kendini eleştirerek 'kendinden başka kimse ile paylaşmayacağını bildiği' yazılara dökmektedir.

      Bence kitap : Başta sevmediğim ama bazı roman yorumlarını okuduktan sonra acaba dediğim bir eser oldu. Yorumlarda Dostoyevski'nin iç dünyasını anlamaya yönelik olan bir eser olduğundan bahsediliyor. Kitabın karmaşasına baktığımız zaman bunun etkilerini görebiliyoruz. Kitaptaki karakteri sevmediğim için bu kitabı sevememiş olabilirim. Yaşanan duyguları fazla abartılı buldum sanırım. Ancak kitapta da yazarın belirttiği gibi hasta bir adam o ve duygu çıkışlarını anlayışla karşılamak lazım belkide. Kitapta umutsuz, mutsuz ve zavallı bir yazar görüyoruz ve bu durum hoşuma gitmiyor :) Akıcı bir kitap. Belki sizde Dostoyevski'nin iç dünyasına bir kulak kabartmak istersiniz.

      

3 yorum:

  1. Yanıtlar
    1. Evet kesinlikle Dostoyevski gibi insanlar beni çok şaşırtıyor.. Nasıl bir yaratılcılık ?

      Sil
  2. "Aslında hepimiz mutluyuz, farkına varabilsek."

    YanıtlaSil