18 Mayıs 2015 Pazartesi

Şeytan ve Genç Kadın - Paulo Coelho

    Paulo Coelho'nun çok çok sevdiğim yazarlardan birisi olduğunu şuradaki yazımda belirtmiştim. Yazar yine beni hayal kırıklığına uğratmadı.    Yazar : Yazardan kısaca bahsedecek olursak; Brezilya doğumlu bir yazar. Yazarlıktan önce tiyatro yönetmenliği, oyunculuk, şarkı sözü yazarlığı ve gazetecilik yapmış. 18 ülkede 30 milyon sattığı Simyacı kitabıyla dünya çapında üne erişmiş. Birleşmiş milletler barış elçisi ve Brezilya Edebiyat Akademisi üyesi kendisi.

    Kitap: ( Arka kapaktan ) Gözlerden uzak, kuytu bir dağ köyü ve bu köyün dış dünyadan soyutlanmış, kendi halinde, adeta zamanın dışında yaşam süren insanları... Beklenmedik bir anda köye gelen ve ve gerçek kimliğini gizleyen bir yabancı, köy halkına, hepsinin yaşamını altüst edecek, değer yargılarını kökünden değiştirecek bir öneride bulunur. Onlara yedi gün süre tanımıştır. Bu süre içinde bu insanlar, yaşam, ölüm, adalet ve dürüstlükle ilgili temel sorunlarla yüzleşecek, yaşam çizgilerini değiştirecek bir karar almak zorunda kalacaklardır.

     Bence kitap: Kurgusu çok güzel düşünülmüş çok güzel bir kitap. Sonu her ne kadar beklediğim gibi bitmese de genelini çok beğendim açıkçası. İnsanı iyiyle kötüyü tekrar düşünmeye itiyor. Kötü olmadan iyi olabilir mi? İnsan kötü bir şey yapmadıkça ya da yaşamadıkça iyiye yönelebilir mi? diyor. Bence çok anlamlı. Durup, bir düşünüyorsun. İnsanların dine veya yaratana yakınlaşması için kötü birşey yapmaları mı gerekir çoğu zaman?

     Kitaptan alıntılar :

     "Varlıklı insanlar, beş kuruşun değerini bile bilirlerdi; bilmeyenler yalnızca yoksullardı."

     "Dünya kurulduğunda haksızlıkta bir tutamdı. Ama her yeni kuşak, ne önemi var, diye düşünerek biraz biraz üstüne ekledi."

   Bahar okuma şenliğinin 19. kategorisinde( Aynı yazardan üç kitap ) kapsamında okuduğum kitap( Sayfa : 167)

2 yorum: