29 Aralık 2014 Pazartesi

Veronika Ölmek İstiyor - Paulo Coelho

            Bu kitabı sipariş verirken, Paulo Coelho hakkında yanılmayacağımı tahmin ediyordum. Ancak bu kitabın tekrar tekrar okurumlar arasına gireceğini tahmin etmiyordum.            Kitabın dili anlatımı gerçekten çok güzel. Bir çırpıda okuyorsunuz.

            Hayatın sıradanlığı, insanın çaresizliği ve kendi çaresizliğinden sıkılmış olan Veronika intihar etmeye kalkar. Dünyada birçok şey oluyor ve biz ne yapabiliyoruz ki... Birilerinin vaktinde yetişmesi ile kurtulan Veronika kendini bir akıl hastanesinde bulur. Ve bir an önce ölmenin yollarını aramaya koyulur. Ama aramasına gerek yoktur. Çünkü kalbinde oluşan bir hasar yüzünden zaten bir hafta içerisinde ölecektir. 

            O bir hafta da akıl hastanesinde diğer hastaların yanında kalmak zorundadır. Bu sürede yaşama umudu olanları görüp, hayatını gözden geçirip, ölümü bekleyip, ya artık ölmek istemediğine karar verirse... 

           Kitabı gerçekten çok beğendim. Akıl hastanesindeki hikayeleri dinlerken, kitabı okurken "Dışarıdakiler mi daha deli içeridekiler mi?" diye soruyorsunuz.

         Kitabın içerisinde bir hikaye var ve çok hoşuma gitti. Kısaca anlatayım :

         Zamanında bir krallık var, ve bu krallığa düşman birisi. Bu kişi krallıktaki kuyuya bir zehir atıyor. Bu kuyu suyundan içen
her kim ise delirecektir. Zamanla krallıkta bu sudan içmeyen kalmıyor. Kral ve kraliçe hariç. Çünkü onların kuyuları halktan ayrıdır ve içerisinde delilik zehiri yoktur. Halkın tamamı artık delirmiştir ve yapacak bir şey yoktur. Kral her zamanki gibi ülkeyi yönetmeye devam eder. Ancak eskiden çok sevdikleri kralları son zamanlarda çok farklı ve delice! davranmaktadır.Düşünceleri kraldan çok farklıdır ve muhtemelen kral delirmiştir. Bu yüzden tahtan inmesini isterler. Kral çok çabalar ancak bakar ki yapacak bir şey yok tahtan inmeye karar verir. Ancak karısı herkesin içtiği kuyunun suyundan içmeyi teklif eder. Böylece kimseden farklı olmayacaklardır. İçerler ve delirirler. Artık kralları çok mantıklı konuşmaya başlamıştır ve çok mutlu olurlar. Kral ülkesini yönetmeye! devam eder.

         Hayatta hep farklı olanlar deliymiş gibi görülürler. Ancak ya hepimizin inandığı, yaptığı şey delilikse. Ya o değilde hepimiz deliysek. 

           Ben kitabı tekrar tekrar okurum. Eminim bir sonraki okumamda daha güzel şeyler bulacağım kitapta.

        Kış okuma şenliğine katıldığımı daha söylemedim ama 21. Kategoride Latin Amerikalı yazar olarak seçtiğim Paulo Coelho'nun etkinlik kapsamında okuduğum kitabıdır. Kış okuma şenliği ile ilgili yazım en kısa zamada gelecek.( Sayfa sayısı : 196 )

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder