10 Aralık 2014 Çarşamba

Hayvan Çiftliği - George Orwell

      Merhaba arkadaşlar,

      Hayvan Çiftliği çok severek aldığım, çok övülen bir kitaptı. Ancak ben kitaptan çok mutlu olmadım.     Öncelikle yazarın 1984 kitabını okuyup, sonrasında bu kitabı okuyanların çok beğeneceğini düşünmüyorum. Ama ilk bu kitabı okuyanlar beğenebilir . 

     Kitap çok yalın bir dille anlatılmış ve vermeye çalıştığı mesajı direk alıyorsunuz. Ancak bana kalırsa 1984 kitabı ile arasında düşünce bakımından neredeyse hiçbir fark yok. ( Geçmişin manipüle edilmesi vs. ) Evet farklılıklar var. Bu kitapta hayatta hiçbir zaman bir eşitlik olmayacağını, eninde sonunda bir alt sınıf, üst sınıf ayrımına gidileceğinden bahsediyor farklı olarak. Ancak bilmiyorum ben çıkış ve varış noktalarını 1984 ile aynı buldum.

     Evet gerçek hayatta da bu böyle, ne anlatabilirdi diyebilirsiniz ancak yazar zaten bu duygu ve düşünceyi başka kitabında açıklamış. Bana kalırsa bir cinayet romanı yazarının her kitabının sebep ve sonucunu aynı yere bağlaması nasıl hoşa gitmezse bu da aynı şekilde. 

     Biliyorum herkesin hatta edebiyat dünyasının parmakla gösterdiği bir kitabı bu kadar yermem çok abes. Ancak bana hak verecek insanlar olduğunu düşünüyorum. Kitaba kötü demiyorum gerçekten güzel bir kitap ancak bana bilmediğim birşey söylemedi. Ayrıca kitabın arka kapağını ve ön sözünü okuduğunuzda  kitabı okumanıza gerek kalmıyor. Siz ne düşünüyorsunuz? Fikrinizi duymayı çok isterim.

      Eğer George Orwell okumak istiyorsanız, 1984 'ü okumanızı tavsiye edebilirim
. Gerçekten başarılı bir kitaptı. Bu kitapta gerçekten güzel bir kitap ama tercihim 1984 olurdu.

Yayın Evi : Can
Sayfası : 152
Arka kapak yazısı : İngiliz yazar George Orwell, ülkemizde daha çok Bin Dokuz Yüz Seksen Dört adlı kitabıyla tanınır. Hayvan Çiftliği, onun çağdaş klasikler arasına girmiş bir diğer çok ünlü eseridir. 1940'lardaki "reel sosyalizm"in eleştirisi olan bu roman, dünya edebiyatında yergi türünün başyapıtlarından biri olarak kabul edilir.
Hayvan Çiftliği'nin başkişileri hayvanlardır. Bir çiftlikte yaşayan hayvanlar, kendilerini sömüren insanlara başkaldırıp çiftliğin yönetimini ele geçirir. Amaçları daha eşitlikçi bit topluluk oluşturmaktır. Aralarında en akıllı olan domuzlar, kısa sürede önder birtakım oluşturur; ama devrimi de yine onlar yolundan saptırır. Ne yazık ki insanlardan daha baskıcı, daha acımasız bir diktatörlük kurmuşlardır artık. George Orwell, bu romanında tarihsel bir gerçeği eleştirmektedir. Romandaki önder domuzun, düpedüz Stalin'i simgelediği açıktır. Diğer kahramanlar gerçek kişileri çağrıştırmasalar da, bir diktatörlük ortamında olabilecek kişilerdir.
Altbaşlığı Bir Peri Masalı olan Hayvan Çiftliği, bir masal anlatımıyla yazılmıştır; ama küçükleri eğlendirecek bir peri masalı değil, çarpıcı bir politik taşlamadır. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder